Pozitif Kimya Pozitif Kimya Tel
pozitif-TR pozitif-EN

Formik Asit

Formik Asit

Formik asit, arıcılık, ilaç, deri, tekstil, çelik, plastik vb. sektörlerde değişik amaçlarla kullanılmaktadır.

Formik asit renksiz yada hafif sarıya çalan renkte, kendine has kokusu olan formülü  HCOOH olan su, metanol, etanol, aseton, eter gibi malzemelerde kolay çözünen bir kimyasaldır.

 

Günümüzde arıcılıkta formik asit kullanımı  gittikçe artmıştır. Formik asit, arı parazitleri varoa gibi arılar için ölümcül özellikteki istenmeyen canlılardan kurtulmak için kullanılır.

Formik Asit Varoa Uygulaması

Malzemelerin emiciliklerini belirlemek için materyal önce test edilmelidir. Pedin yerleştirileceği çıtanın üzerindeki arılar duman verilerek uzaklaştırılır.

Emici ped çıtalar üzerine dağılır ve bir şırınga ile 30 ml %65 lik formik asit pede enjekte edilir.

Şayet sıcaklık 25°C nin üzerinde veya salkım dip tahtasına yakınsa, ped dip tahtasına yerleştirilebilir.

Rehabilitasyon toplam 3-5 uygulama olacak şekilde 1-4 gün (buharlaşma vaziyetine göre) aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Pedler eriyip bozulmadıkları sürece kullanılabilirler.

Formik asidin bir diğer uygulama metodu; direk dip tahtasına uygulamadır. Bu metotta, formik asit bir şırınga yardımı ile kovan dip tahtasının alt bölümünden kovan içine püskürtülür.

Ancak burada dikkat edilmesi şart olan nokta; kovan dip bölümündeki arıların zarar görmesinin engellenmesidir. Bunun için kovan giriş deliğinden körükle duman verilerek arıların uzaklaşması sağlanmalıdır.

Bu uygulamada 15 ml %65 lik formik asit kullanılır. Uygulama toplam 5-6 uygulama olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Formik asit normalde %80-85 lik konsantrasyonda satılır,bu yüzden yanlışlıklara neden olmamak için ürünün konsantrasyonuna dikkat edilmelidir.

Kovanlara uygulamada; 3 ölçü (%85 lik konsantre) formik asit ile 1 ölçü su karışımından oluşan %65 lik solüsyon önerilmektedir.

Dünyada arı parazitlerini yok etmek için yeni yeni yöntemler geliştiriliyor olsa da şimdilik en yaygın kullanılan yöntem formik asitle bu parazitlerden kurtulmak. Çünkü  Formik asit fiyatı ve kullanım kolaylığı açısından çok ilgi görmektedir. Diğer yeni yöntemler gelinceye kadar da bu şekilde arı parazitlerinden korunma devam edecek gibi görünmektedir.


Formik Asit
.
   
Ambalaj :  25 kg - 1000 lt IBC
Formul :  HCOOH
Konsantrasyon : % 85
Yoğunluk : 1.22 g / mL

Benzer Ürünler


Toplam Kayıt: 18 - Sayfa: 1

Formik Asit nedir,  Formik Asit satan firmalar,  Formik Asit bulabileceğim yerler,  Formik Asit firmaları,  Formik Asit nereden alabilirim,  Formik Asit kaç lira ,  Formik Asit kg fiyatı,  Formik Asit litre fiyatı,  Formik Asit nasıl temin ederim,  Formik Asit nereden bulabilirim,  Formik Asit nerelerde satılır,  Formik Asit nerelerden alınır ,  Formik Asit nerelerden bulunur,  Formik Asit satın al,  Formik Asit satın almak istiyorum,  Formik Asit satış,  Formik Asit satışı,  Formik Asit satışı yapan firmalar,  Formik Asit temin edilecek yerler,  Formik Asit uygun fiyat,  Formik Asit kaliteli,  Formik Asit ucuz,  Formik Asit Kayseri Gaziantep Trabzon Muğla Kahraman Maraş Erzincan Kütahya Sivas Van Hatay iskenderun,  Formik Asit Adana Mersin Antalya Konya,  Formik Asit Ankara istanbul izmir Malatya eskişehir Çanakkale,  Formik Asit Tokat Samsun Niğde Zonguldak,  Formik Asit Kartal Pendik Tuzla ,  Formik Asit istanbul anadolu yakası firmaları,  Formik Asit Gebze Dilovası Darıca,  Formik Asit Ümraniye Dudullu İMES imes ,  Formik Asit orhanlı aydınlı şekerpınar çayırova,  Formik Asit Sultanbeyli Sancaktepe Samandra Kurtköy,  Formik Asit Darıca Bayramoglu gosb itosb tosb taysad,  Formik Asit Yalova Bolu Balıkesir Düzce Bilecik Bursa izmit Aydın Diyarbakır Adapazarı Afyon Erzurum ısparta,  Formik Asit nerede satılır,  Formik Asit nerede bulunur,  Formik Asit fiyatı,  Formik Asit fiyatları,  Formik Asit nereden alınır,  Formik Asit nerelerde bulunur,  Formik Asit ambalaj fiyatı,  Formik Asit  KOSB GOSB TOSB ITOSB Tepeören Üsküdar Kadıköy , 


pozitifkimya-clear