Pozitif Kimya Pozitif Kimya Tel
pozitif-TR pozitif-EN

Fosforik Asit

Fosforik Asit

Fosforik asit, endüstride, kalsiyum fosfat kaya parçalarının sülfürik asit ile ısıtılmasıyla elde edilir.  Hidrojen, fosfor ve oksijen atomlarından oluşur. Fosforik asit saf olarak kristalize katı bil madde olup, erime noktası 42 °C dir. Düşük konsantrasyonlarda şurup kıvamında renksiz bir sıvı halini alır. Fosforik asit ve tuzları, düşük maliyetli ve en kuvvetli pH düşürme etkisi gösteren asitliği düzenleyici bir maddedir. Fosforik asitin hidrojen iyon veya iyonlarının diğer pozitif iyonlarla yer değiştirmesi ortofosfat tuzları meydana getirir. Fosforik asit, 35 – 50 kg bidonlarda ve 1700 kg IBC tanklarda satışı yapılmaktadır. Tarımdan gıda sanayiye, metalden içecek sektörüne  birçok alanda kullanılmaktadır. 

Fosforik Asit in Yaygın Kullanım Alanları

 • Gübre sanayinde, 

 • Böcek ve sinek ilacı üretiminde,

 • Yağ sanayinde istenmeyen katalizörlerin temizliğinde,

 • Çelik sektöründe elektro polisaj işleminde,

 • Alüminyum işlemede, 

 • Kolalı içeceklerin asitliğini düzenlemede,

 • Sağlık sektöründe özellikle dişçilikte ortodondi işlemlerinde diş yüzeyinin temizlenmesinde,

 • Gıda sektöründe maya üretiminde besiyer bileşeni olarak,

 • Tarımda , damlama sistemlerinde hem kireç önleyici hem de gübre olarak,

 • Çözeltilerin pH düzeylerinin düşürülmesinde,

 • Deri sanayinde tabaklama ve derinin matlığını giderme de,

 • Gibi değişik alanlarda ve deri, gıda, tarım, ilaç vb sektörler kullanılmaktadır.

Damlama Sistemlerinde Fosforik Asit Kullanımı 

Fosforik asit damla açıcı , damlama sistemlerindeki kireçli suların zamanla sulama tesisatındaki boruları tıkamasından dolayı oluşan problemlerin çözümünde kullanılır. Uygun oranlarda suya katılan fosforik asit boruların kireçlenmesini önler ve önceden oluşmuş olan kireçleri çözerek sulama borularının açık kalmasını sağlar. Kullanım oranları ziraat mühendislerinin ön çalışmasından sonra suyun sertlik derecesine sebep olan sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi mirerallerin seviyelerine göre belirlenir. Toprağın fosfat seviyesi de önemlidir. 

  Fosforik Asit in pH Derecesi

 Fosforik asit pH derecesi 0 dır. pH bilindiği gibi çözeltilerin baz mı yoksa asit mi olduğunu belirten kimyasal bir ifadedir. pH kavramı 1909 yılında Power of Hydrogen (Hidrojenin Gücü) olarak , Danimarkalı bir kimyager olan Søren Peder Lauritz Sørensen tarafından Carlsberg Laboratuvarı nda tanımlanmıştır. 

85 lik Fosforik Asit 

85 lik fosforik asit görünüşü berrak, yoğunluğu 1,69 g/ml , konsantrasyonu % 85 şeklinde olan, genel olarak 35 kg lık mavi yahut beyaz bidonlarda bulunur. Yüzde 85 lik fosforik, piyasadaki en yaygın olarak kullanılan fosforik asit oranıdır. Food Grade (gıdaya uygun) olan tipi gıda sektöründe kullanılır. 

 


Fosforik Asit
.
   
Ambalaj :  35 kg - 50 kg - 1000 lt IBC
Formul : H3PO4
Konsantrasyon : % 85
Yoğunluk : 1,685 gr/cm3

Benzer Ürünler


Toplam Kayıt: 18 - Sayfa: 1

Fosforik Asit nedir,  Fosforik Asit satan firmalar,  Fosforik Asit bulabileceğim yerler,  Fosforik Asit firmaları,  Fosforik Asit nereden alabilirim,  Fosforik Asit kaç lira ,  Fosforik Asit kg fiyatı,  Fosforik Asit litre fiyatı,  Fosforik Asit nasıl temin ederim,  Fosforik Asit nereden bulabilirim,  Fosforik Asit nerelerde satılır,  Fosforik Asit nerelerden alınır ,  Fosforik Asit nerelerden bulunur,  Fosforik Asit satın al,  Fosforik Asit satın almak istiyorum,  Fosforik Asit satış,  Fosforik Asit satışı,  Fosforik Asit satışı yapan firmalar,  Fosforik Asit temin edilecek yerler,  Fosforik Asit uygun fiyat,  Fosforik Asit kaliteli,  Fosforik Asit ucuz,  Fosforik Asit Kayseri Gaziantep Trabzon Muğla Kahraman Maraş Erzincan Kütahya Sivas Van Hatay iskenderun,  Fosforik Asit Adana Mersin Antalya Konya,  Fosforik Asit Ankara istanbul izmir Malatya eskişehir Çanakkale,  Fosforik Asit Tokat Samsun Niğde Zonguldak,  Fosforik Asit Kartal Pendik Tuzla ,  Fosforik Asit istanbul anadolu yakası firmaları,  Fosforik Asit Gebze Dilovası Darıca,  Fosforik Asit Ümraniye Dudullu İMES imes ,  Fosforik Asit orhanlı aydınlı şekerpınar çayırova,  Fosforik Asit Sultanbeyli Sancaktepe Samandra Kurtköy,  Fosforik Asit Darıca Bayramoglu gosb itosb tosb taysad,  Fosforik Asit Yalova Bolu Balıkesir Düzce Bilecik Bursa izmit Aydın Diyarbakır Adapazarı Afyon Erzurum ısparta,  Fosforik Asit nerede satılır,  Fosforik Asit nerede bulunur,  Fosforik Asit fiyatı,  Fosforik Asit fiyatları,  Fosforik Asit nereden alınır,  Fosforik Asit nerelerde bulunur,  Fosforik Asit ambalaj fiyatı,  Fosforik Asit  KOSB GOSB TOSB ITOSB Tepeören Üsküdar Kadıköy , 


pozitifkimya-clear