Pozitif Kimya Pozitif Kimya Tel
pozitif-TR pozitif-EN

Oksalik Asit

Oksalik Asit

Oksalik asit zayıf bir asit olup arıcılık ilaç temizlik ve arıtma sanayi başta olmak üzere değişik sektörlerde kullanılır. 

2018 yılında TARIM ve Orman Bakanlığı tarafından  Kırsal Kalkınma Destekleri Genç Çiftçi Projesi  kapsamında, değişik illerde binlerce genç çiftçiye milyonlarca destek verilecek. Bu destekler içerisinde  Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünleri de önemli bir yer teşkil edecek. Genç arıcılar hem heyecanlı hem de tedirgin. Tedirginliklerinin sebebi arılarını hayatta tutup tutamayacaklarının endişesi. Kış ayları ve parazitler arıların telef olmasına sebep olabilir. Deneyimli çiftçiler ise rahat çünkü tecrübeleri onlar için bir çıkış kapısı gösterecek. Varoa mücadelesinde etkili bir yöntem olan oksalik asit ile parazitlerden korunacaklar.

Varoa Mücadelesinde Oksalik Asit Nasıl Uygulanır?

Oksalik asit, yalnızca ergin arılar üzerindeki varroaları öldürür, kapalı yavru gözleri içerisine tesirli değildir.

Bu nedenle yavru populasyonunun en az olduğu dönemde (geç güzde ve erken ilkbaharda 1 defa) başarılı netice vermektedir.

Bir uygulamadan fazla yapıldığında arı ölümleri artabilir veya gelecek ilkbaharda sömürge gelişmesini yavaşlatabilir.  

Fazla işgücü gerektirmeyen (koloni başına 1 dakika), gıda güvenliği ve insan sıhhati itibariyle emin bir uygulamadır.

Bu tatbik, 7-30°C ler arasında iyi sonuçlar vermektedir.

Gün içerisinde, rüzgarsız ve kovanların açılabileceği vakitlerde uygulama yapılmalıdır.

Uygulamada kullanılan %3.2 lik Okzalik asit/şeker şurubu solüsyonunun hazırlanması için, 1 litre 35-40°C sıcaklıkta temiz su ile 1 kilogram toz şeker temiz bir kapta ve güvenli bir yerde karıştırılarak oda sıcaklığına (20°C) erişene dek soğutulur. Solüsyona 75 gr kristal okzalik asit ilave edilir ve iyice karıştırılır. Neticede %3.2 lik okzalik asit solüsyonu ele geçirilmiş olur. Uygulamada üzeri tamamiyle arıyla kaplı çerçeveler arası boşluk için %3.2  lik 5 ml şeker şurubu/okzalik asit solüsyonu kullanılır. (arılar çerçeveler arası boşluğu tamamiyle doldurmuş olmalıdır).

Kovandaki arı mevcuduna göre uygun miktar alınır ve peteklerin üst çıtalarının arasından petek arası boşluktaki arılar  üzerine damlatılır veya ihtiyaç duyulan miktarı aşmamak kaydıyla püskürtülerek de kullanılabilir.(sözgelişi üzerleri tamamiyle ergin arıyla kaplı 10 çerçeve arıya toplam 50 ml solüsyon kullanılır).

Bu maddeler tariflerine uygun olarak kullanıldıkları taktirde, insan sıhhati ve arılar üzerine zarar veren bir tesir yaratmamaktadır. Dönüşümlü olarak bu ilaçların kullanımının sağlanması (sözgelişi; ilkbaharda formik asit, hazanda okzalik asit uygulaması gibi) Varroa nın bu kimyevilere direnç kazanmasını önlemek açısından ehemmiyetlidir. 

Ülkemizde oksalik asit üretimi yoktur. İhtiyaç yurtdışından karşılanmaktadır. 

 


Oksalik Asit
.
   
Ambalaj :  25kg
Formul : C2H2O4
Konsantrasyon : 99.6
Yoğunluk : 1.90

Benzer Ürünler


Toplam Kayıt: 18 - Sayfa: 1

Oksalik Asit nedir,  Oksalik Asit satan firmalar,  Oksalik Asit bulabileceğim yerler,  Oksalik Asit firmaları,  Oksalik Asit nereden alabilirim,  Oksalik Asit kaç lira ,  Oksalik Asit kg fiyatı,  Oksalik Asit litre fiyatı,  Oksalik Asit nasıl temin ederim,  Oksalik Asit nereden bulabilirim,  Oksalik Asit nerelerde satılır,  Oksalik Asit nerelerden alınır ,  Oksalik Asit nerelerden bulunur,  Oksalik Asit satın al,  Oksalik Asit satın almak istiyorum,  Oksalik Asit satış,  Oksalik Asit satışı,  Oksalik Asit satışı yapan firmalar,  Oksalik Asit temin edilecek yerler,  Oksalik Asit uygun fiyat,  Oksalik Asit kaliteli,  Oksalik Asit ucuz,  Oksalik Asit Kayseri Gaziantep Trabzon Muğla Kahraman Maraş Erzincan Kütahya Sivas Van Hatay iskenderun,  Oksalik Asit Adana Mersin Antalya Konya,  Oksalik Asit Ankara istanbul izmir Malatya eskişehir Çanakkale,  Oksalik Asit Tokat Samsun Niğde Zonguldak,  Oksalik Asit Kartal Pendik Tuzla ,  Oksalik Asit istanbul anadolu yakası firmaları,  Oksalik Asit Gebze Dilovası Darıca,  Oksalik Asit Ümraniye Dudullu İMES imes ,  Oksalik Asit orhanlı aydınlı şekerpınar çayırova,  Oksalik Asit Sultanbeyli Sancaktepe Samandra Kurtköy,  Oksalik Asit Darıca Bayramoglu gosb itosb tosb taysad,  Oksalik Asit Yalova Bolu Balıkesir Düzce Bilecik Bursa izmit Aydın Diyarbakır Adapazarı Afyon Erzurum ısparta,  Oksalik Asit nerede satılır,  Oksalik Asit nerede bulunur,  Oksalik Asit fiyatı,  Oksalik Asit fiyatları,  Oksalik Asit nereden alınır,  Oksalik Asit nerelerde bulunur,  Oksalik Asit ambalaj fiyatı,  Oksalik Asit  KOSB GOSB TOSB ITOSB Tepeören Üsküdar Kadıköy , 


pozitifkimya-clear