Pozitif Kimya Pozitif Kimya Tel
pozitif-TR pozitif-EN

Sitrik Asit

Sitrik Asit

Sitrik asit, halk arasında bilinen adıyla limon tuzu, teknik olarak E330 diye anılır. Sitrik asit 25 kg lık torbalar halinde satılır. Sitrik asitin monohidrat ve anhidrat olmak üzere iki çeşiti vardır. Genellikle gıda sektöründe koruyucu madde olarak kullanılır.

Bugün sitrik asit, endüstrinin pek çok alanında kullanılan, oldukça önemli bir bileşiktir , kristal yapılıdır , renksiz bileşenin kimyasal formülü "C6H8O7" ifade edilmektedir. Yaklaşık tüm bitkilerin yapısında var olan Sitrik asit, doğada hücresel faaliyetlerin birçoğunda rol oynar. Halk arasında "Limon Tuzu" olan Sitrik Asit dünyanın pek çok ülkesinde yetişen limon bitkisinde %80 oranında bulunur. Toksin sayılmayan bir bileşen olan Sitrik Asit kristal yapılıdır.. sitrik asit çok iyi ayırışçı olması münasebetiyle kimya sanayisinde çok rağbet görmektedir. Yukarıda bahsi geçen ünlü kimyacı Carl Wilhelm tarafından 1784 yılında limon suyunu kristalleştirmesiyle yayılmış ve çok hızlı bir şekilde kendisine kullanım alanı bulmuştur.

Sitrik Asit Kullanım Alanları:

Salça, konserve, bira, şarap, alkolsüz içecekler, peynir, reçel, bisküvi, lokum, kek vb. yapımlarında koruyucu madde ve pH düzenleyici olarak kullanılır. Bunun dışında tarım, temizlik ve metal sektörlerinde de kullanıldığı alanlar bulunmaktadır.

Günümüzde yiyeceklerimizde katkı maddesi olarak kullanmaya devam etmektedir. Sitrik asit, gittikçe gıda sektöründe yaygınlaşmaya başlayan bir bileşen haline gelmiştir. Ancak sitrik asit limon ve bazı meyvelerde çok miktarda bulunmasına rağmen rağmen organik (meyve ve sebzelerden) sitrik asit üretilmesi zor ve maliyetlidir. Sitrik asit bu nedenle şekerden üretilmektedir. Mayalar ve çeşitli bakteriler yardımıyla şekerden üretilen Sitrik Asit bir çok sektörün ihtiyacını karşılamaktadır.Sitrik asit çok iyi bir koruyucu olduğu için, konserve ürünlerinde kullanılanılır ve kullanım kolaylı nedeniyle  tercih edilmektedir.  İçeceklerin yine bir çoğunda sitrik asit (alkollü yada alkolsüz) koruyucu olarak kulanılır.

Sitrik asit önceleri ülkemizde üretilen bir kimyasal olmasına rağmen günümüzde hali hazırda maalesef tamamiyle yurt dışından ithal edilir durumdadır. Sitrik asit fiyatı bu nedenle dövize bağlıdır.

Bazı gıdalarda ürünün bozulmasını geciktirmek amaçlı olarak pH kontrolü sağlar.

Şekerlere ekşilik tadını vermek amacıyla ,tatlandırıcı olarak sitrik asit kullanılır.

Bir çok içecekler, mayalı gıda ürünleri, gazoz, bira, şarap, peynir, çikolata, bisküviler, lokumlar, kekler, dondurulmuş balık, gofret, dondurma, reçeller, meyve suyu ve susuzluk giderici içecekler, jöle, dondurulmuş patates, cips, şerbetler, hazır çorbalar, salça ve konservelerde sitrik asit kullanılır.

Temizlikte direk kullanılmasa bile temizleyicilerin katkı maddesi olarak kullanılır.

Sitrik asit sanayide çelikten pası gidermek amacıyla kullanılır.


Sitrik Asit
.
   
Ambalaj :  25 kg`lık torba
Formul : C6H8O7
Konsantrasyon
Yoğunluk : 1,55 - 1,65 gr/cm3

Benzer Ürünler


Toplam Kayıt: 18 - Sayfa: 1

Sitrik Asit nedir,  Sitrik Asit satan firmalar,  Sitrik Asit bulabileceğim yerler,  Sitrik Asit firmaları,  Sitrik Asit nereden alabilirim,  Sitrik Asit kaç lira ,  Sitrik Asit kg fiyatı,  Sitrik Asit litre fiyatı,  Sitrik Asit nasıl temin ederim,  Sitrik Asit nereden bulabilirim,  Sitrik Asit nerelerde satılır,  Sitrik Asit nerelerden alınır ,  Sitrik Asit nerelerden bulunur,  Sitrik Asit satın al,  Sitrik Asit satın almak istiyorum,  Sitrik Asit satış,  Sitrik Asit satışı,  Sitrik Asit satışı yapan firmalar,  Sitrik Asit temin edilecek yerler,  Sitrik Asit uygun fiyat,  Sitrik Asit kaliteli,  Sitrik Asit ucuz,  Sitrik Asit Kayseri Gaziantep Trabzon Muğla Kahraman Maraş Erzincan Kütahya Sivas Van Hatay iskenderun,  Sitrik Asit Adana Mersin Antalya Konya,  Sitrik Asit Ankara istanbul izmir Malatya eskişehir Çanakkale,  Sitrik Asit Tokat Samsun Niğde Zonguldak,  Sitrik Asit Kartal Pendik Tuzla ,  Sitrik Asit istanbul anadolu yakası firmaları,  Sitrik Asit Gebze Dilovası Darıca,  Sitrik Asit Ümraniye Dudullu İMES imes ,  Sitrik Asit orhanlı aydınlı şekerpınar çayırova,  Sitrik Asit Sultanbeyli Sancaktepe Samandra Kurtköy,  Sitrik Asit Darıca Bayramoglu gosb itosb tosb taysad,  Sitrik Asit Yalova Bolu Balıkesir Düzce Bilecik Bursa izmit Aydın Diyarbakır Adapazarı Afyon Erzurum ısparta,  Sitrik Asit nerede satılır,  Sitrik Asit nerede bulunur,  Sitrik Asit fiyatı,  Sitrik Asit fiyatları,  Sitrik Asit nereden alınır,  Sitrik Asit nerelerde bulunur,  Sitrik Asit ambalaj fiyatı,  Sitrik Asit  KOSB GOSB TOSB ITOSB Tepeören Üsküdar Kadıköy , 


pozitifkimya-clear