%> SODYUM HIDROKSIT
Pozitif Kimya Pozitif Kimya Tel
pozitif-TR pozitif-EN

Sodyum Hidroksit

Sodyum Hidroksit

Sodyum hidroksit, kimyasal formülü NaOH olan, sanayide birçok sektörde yaygın olarak kullanılan kuvvetli bazik bir kimyasaldır. Sıvı, payet ve boncuk olmak üzere değişik normlarda ve değişik ambalajlarda satışı yapılan sodyum hidroksitinin sıvı olanı % 46 – 48, payet ve boncuk olanı ise % 98 – 99 konsatrasyona sahiptir..  Yanıcı değildir, ancak suyla temasında ısı açığa çıkarır. 

Sodyum hidroksit, sodyum, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur. Genellikle "kostik soda" veya "kostik" olarak da bilinir.

Sodyum hidroksit, güçlü bir bazdır ve çok yönlü bir kimyasal maddedir Sodyum hidroksit, suda çözünen beyaz bir katıdır ve bazik bir özellik gösterir. Kuvvetli bir baz olduğu için deri ve gözlerle teması ciddi yanıklara neden olabilir, bu yüzden kullanırken dikkatli olunmalı ve koruyucu ekipman kullanılmalıdır. Endüstride birçok farklı amaç için kullanılır. Özellikle deterjan ve temizlik ürünleri, kağıt ve tekstil üretimi, metal işleme, sabun üretimi, gıda işleme ve su arıtma gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Sodyum hidroksit, genellikle beyaz bir katıdır ve suda iyi çözünür. Kimyasal olarak, sodyum hidroksit, sodyum iyonu (Na+) ve hidroksit iyonu (OH-) içeren bir çözelti oluşturur. Suda çözündüğünde hidroksil iyonları (OH-) oluşturarak çözeltiye bazik özellik kazandırır. Suda çözündüğünde hidroksit iyonları, hidrojen iyonlarını (H+) nötralize ederek suyun pH seviyesini yükseltir ve ortamı alkali hale getirir.Bu nedenle, sodyum hidroksit, pH ı düşük olan asidik çözeltileri nötralize etmek veya pH ı yükseltmek için kullanılabilir.

Sodyum hidroksit oldukça güçlü bir baz olduğu için cilt ve gözlerle teması tahrişe neden olabilir. Kullanırken dikkatli olmak ve uygun güvenlik önlemlerini almak önemlidir. Ayrıca, sodyum hidroksit solunduğunda veya yutulduğunda da ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle bu kimyasal maddeyle çalışırken kişisel koruyucu ekipman kullanmak önemlidir.

Sodyum Hidroksit Özellikleri

Ambalaj Şekli         :           25 Kg Çuvallarda
Asitlik (pKa)            :           13
Buhar basıncı          :           <2.4 kPa (20 °C)
Buhar basıncı          :           <2,4 kPa (20 ° C de)
CAS numarası         :           1310-73-2
Chebi               :           32145
ChemSpider             :           14114
Çözünürlük              :           418 g/L (0 °C) (suda)
Çözünürlük              :           23.8 g/100 mL (Metanol içinde )
EC Numarası            :           215-185-5
Erime noktası         :           318 ° C, 591 K, 604 ° C
Etanol çözünürlük  :           < 13.9 g/100 mL
Görünüş                    :           Beyaz, toz, opak kristaller
Kaynama noktası   :           1388 ° C, 1661 K, 2530 ° F
KEGG             :           D01169
Kırılma indeksi (nD)            :           1,3576
Kimyasal Adı           :           Sodyum Hidroksit
Kimyasal Formülü :           NaOH
Koku                          :           kokusuz
MeSH                        :           Sodyum hidroksit
Molar kütle  :           39,9971 g mol-1
PubChem                  :           14798
RTECS numarası      :           WB4900000
Suda çözünürlük    :           111 g/100 ml (20 ° C de)
UN numarası           :           1823
UNII                           :           55X04QC32I
Yoğunluk                  :           2.13 g/cm3

Sodyum Hidroksitin Kullanım Alanları

Sodyum hidroksit, çeşitli endüstriyel uygulamalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. İşte sodyum hidroksitin başlıca kullanım alanları ve amaçları:

Kağıt ve Selüloz Endüstrisi: Sodyum hidroksit, kağıt hamurunun çözülmesi ve beyazlatılması için kullanılır. Ayrıca kağıt üretiminde de bir çeşit yapıştırıcı olarak ve kağıt ve karton üretimi gibi işlemler için parçalanmasında da kullanılır.kullanılır.

Kimya Endüstrisi: Sodyum hidroksit, kimya endüstrisinde çeşitli süreçlerde kullanılır. Sodyum hidroksit, kimyasal reaksiyonlarda katalizör veya reaktif olarak kullanılır. Örneğin, organik sentezlerde, deterjan üretiminde ve boya üretiminde kullanılabilir.Ayrıca çeşitli organik ve inorganik bileşiklerin sentezinde, pH ayarlamada, reaktiflerin hazırlanmasında ve daha birçok kimyasal işlemde kullanılabilir.

Alüminyum Üretimi: Sodyum hidroksit, alüminyum oksit cevherinin rafine edilmesi sürecinde kullanılır. Bu işlemde, sodyum hidroksit, alüminyum oksit ile reaksiyona girerek suda çözünür sodyum aluminate bileşiği oluşturur. Daha sonra bu bileşik elektroliz yoluyla alüminyum üretimi için kullanılır.

Su Arıtma: Sodyum hidroksit, su arıtma tesislerinde kullanılır. Suda bulunan asitliği nötralize etmek için kullanılabilir ve sudaki metallerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Sabun ve Deterjan Üretimi: Sodyum hidroksit, sabun ve deterjan üretiminde saponifikasyon sürecinde kullanılır. Yağ veya yağ asitlerinin sodyum tuzlarına dönüştürülmesini sağlar. Sodyum hidroksit, sabun yapımında kullanılan bir bileşendir. Sabun yapımında yağların hidroliziyle birlikte kullanılır ve sabunun alkali özelliklerini sağlar.

Metal İşleme: Sodyum hidroksit, metal yüzeylerin temizlenmesi, pas ve yağdan arındırılması için kullanılabilir. Aynı zamanda alüminyum ve bakır gibi metallerin elektrolitik kaplamasında kullanılabilir.  

Bu sadece sodyum hidroksitin bazı temel kullanım alanlarıdır. Genel olarak, sodyum hidroksit güçlü bazik özellikleri nedeniyle birçok endüstride farklı amaçlar için yaygın olarak kullanılan bir kimyasal maddedir. 

Minumum satış (sipariş) miktarı  kg.

Toptan fiyatı: 


Sodyum Hidroksit
.
   
Ambalaj
Formul : NaOH
Konsantrasyon
Yoğunluk

Benzer Ürünler


Toplam Kayıt: 11 - Sayfa: 1

Sodyum Hidroksit nedir,  Sodyum Hidroksit satan firmalar,  Sodyum Hidroksit bulabileceğim yerler,  Sodyum Hidroksit firmaları,  Sodyum Hidroksit nereden alabilirim,  Sodyum Hidroksit kaç lira ,  Sodyum Hidroksit kg fiyatı,  Sodyum Hidroksit litre fiyatı,  Sodyum Hidroksit nasıl temin ederim,  Sodyum Hidroksit nereden bulabilirim,  Sodyum Hidroksit nerelerde satılır,  Sodyum Hidroksit nerelerden alınır ,  Sodyum Hidroksit nerelerden bulunur,  Sodyum Hidroksit satın al,  Sodyum Hidroksit satın almak istiyorum,  Sodyum Hidroksit satış,  Sodyum Hidroksit satışı,  Sodyum Hidroksit satışı yapan firmalar,  Sodyum Hidroksit temin edilecek yerler,  Sodyum Hidroksit uygun fiyat,  Sodyum Hidroksit kaliteli,  Sodyum Hidroksit ucuz,  Sodyum Hidroksit Kayseri Gaziantep Trabzon Muğla Kahraman Maraş Erzincan Kütahya Sivas Van Hatay iskenderun,  Sodyum Hidroksit Adana Mersin Antalya Konya,  Sodyum Hidroksit Ankara istanbul izmir Malatya eskişehir Çanakkale,  Sodyum Hidroksit Tokat Samsun Niğde Zonguldak,  Sodyum Hidroksit Kartal Pendik Tuzla ,  Sodyum Hidroksit istanbul anadolu yakası firmaları,  Sodyum Hidroksit Gebze Dilovası Darıca,  Sodyum Hidroksit Ümraniye Dudullu İMES imes ,  Sodyum Hidroksit orhanlı aydınlı şekerpınar çayırova,  Sodyum Hidroksit Sultanbeyli Sancaktepe Samandra Kurtköy,  Sodyum Hidroksit Darıca Bayramoglu gosb itosb tosb taysad,  Sodyum Hidroksit Yalova Bolu Balıkesir Düzce Bilecik Bursa izmit Aydın Diyarbakır Adapazarı Afyon Erzurum ısparta,  Sodyum Hidroksit nerede satılır,  Sodyum Hidroksit nerede bulunur,  Sodyum Hidroksit fiyatı,  Sodyum Hidroksit fiyatları,  Sodyum Hidroksit nereden alınır,  Sodyum Hidroksit nerelerde bulunur,  Sodyum Hidroksit ambalaj fiyatı,  Sodyum Hidroksit  KOSB GOSB TOSB ITOSB Tepeören Üsküdar Kadıköy , 


pozitifkimya-clear